Prosinec 2009

Převoz nosorožců

20. prosince 2009 v 17:44 | MaRÍseQ

Všichni čtyři vzácní nosorožci přijeli do Prahy ze zoo ve Dvoře Králové. První dva nosorožci opustili královedvorskou ZOO kolem deváté hodiny ranní a do pražské Ruzyně přijeli ve speciálních boxech za policejního doprovodu dvě hodiny po poledni. Druhý pár nosorožců opustil královedvorskou ZOO těsně před polednem a do Prahy přijel ve tři hodiny odpoledne.

Boxy, ve kterých jsou nosorožci přepravováni, jsou kvůli současnému mrazivému počasí vytápěny na teplotu 15 stupňů Celsia.

Podívejte se na reportáž o přípravách na transport nosorožců do Afriky:
Nosorožec

Už v sobotu ráno začal dlouho očekávaný transport bílých nosorožců ze Dvora Králové do africké Keni. Už jsou v cíli.
Speciální letadlo, které odletělo v sobotu v podvečer z se čtveřicí nosorožců na palubě, přistálo přistálo v ranních hodinách v hlavním městě Keni Nairobi v Africe. Nosorožci už jsou v rezervaci Ol Pejeta.


Severní bílí nosorožci jsou kriticky ohroženým druhem. Pokud odborníci nenajdou do konce příštího roku volně žijící jedince, bude druh prohlášen za vyhynulý. V zajetí žije kromě šesti dvorských nosorožců ještě samec a samice v americkém San Diegu.

Místní obyvatelé jsou proti transportu

Dvorská zoo vybrala na cestu osmatřicetiletého samce Súdána, devětadvacetiletého samce Suni, dvacetiletou samici Nájin a devítiletou Fatu. Súdán se jako jediný narodil ve volné přírodě, ostatní nosorožce se podařilo odchovat ve dvorské zoo.

Transport je pokusem o záchranu tohoto druhu. Kritizuje jej však sdružení Safari Archa 2007, které považuje za lepší řešení asistovanou reprodukci. Zoologové naopak věří tomu, že hormonální hladina samic by se mohla v Africe dostat na normální hladinu a mohly by zabřeznout. Odchov v zajetí se za posledních devět let nezdařil

Kříž na Ukrajině

20. prosince 2009 v 17:28 | MaRÍseQ |  Magie